Altın karaborsaya düştü! Elinizdekini kaptırmayın! Altın fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklama | Haber Ortaköy

SON DAKİKA

Altın karaborsaya düştü! Elinizdekini kaptırmayın! Altın fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklama

Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri her geçen gün artıyor. Borsa ve emtia piyasalarında sert dalgalanmalar yaşanıyor. Haber7 Ekonomi Masası’na konuk olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Altının şu anda karaborsaya düştüğünü belirterek, yatırımcısına elinizdeki altını satmayın tavsiyesinde bulundu.

Bu haber 21 Mart 2020 - 11:24 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi.

Haber7 / Fuat Öner

Koroanvirüs (COVİD-19) salgınının etkileri tüm dünyada etkisini artırarak devam ediyor. İnsan sağlığı kadar ekonomiyi de sert bir şekilde vuran salgın tüm dünya borsalarında sert düşüşlere neden oldu ve küresel bir resesyon riskini kaçınılmaz hele getirdi.

Borsa ve emtia piyasalarında paniğin hakim olduğu bu günlerde altın fiyatları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcısına dikkat çeken uyarılarda da bulundu.

ALTIN FİYATLARI 400 TL OLACAK ALGISI YAPTILAR

Altının gram fiyatı, yurtiçi piyasalarda 340 lira seviyesine kadar yükselince maalesef bu ülkenin kötü sözcülüğünü yapan kişiler yatırımcısına korku pompalayarak altının fiyatı 400 liraya çıkacak diye bir algı operasyonu yaptılar diyen Memiş, “Biz yatırımcısına sakın bu tuzaklara düşmeyin altının gram fiyatı 297 lira seviyesine kadar sert bir düşüşler olacak dedik. Hem ons tarafında hem de gram tarafında bu düşüşleri bekliyoruz dedik. Nihayetinde 2020 için öngördüğümüz 340 seviyesi test edildikten sonra hızlı bir düşüşle 299 lira seviyesiydi ve geçen hafta bu rakamlar test edildi.

Pazartesi günü 299 lira seviyesine kadar gerileyen gram altın bugün 317 lira seviyesinde ancak gram altın 300 lira seviyesine kadar gerileyince yatırımcısına dolar/TL kurundan almış olduğu destekle tekrar 340 lira seviyesine kısa vadede test edilme ihtimalinin kuvvetli olduğunu söyleyerek o fiyatlardan alım yönünde tavsiyede bulunduk.

En azından yatırımlarınızın ve ihtiyacınızın yüzde 75’ini bu seviyelerden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Bugün ki gelmiş olduğumuz noktada altının ons fiyatı her ne kadar düşük seviyelerde olsa da dolar kurundaki toparlanmayla birlikte altının gram fiyatı 317 lira seviyesine kadar yükseldi.” dedi.

ALTIN ALACAKLAR DİKKAT

Vatandaşlarımız bugün bu ortamlarda şuna dikkat etmeli. Ekranlarda görmüş oldukları altın fiyatlarıyla kapalı çarşı altın fiyatları arasında ciddi bir fark var diyen Memiş, “Altın fiyatları sert yükseldiği zaman ya da altın fiyatları sert düştüğü zaman bu makas aralığının agresif bir şekilde açıldığını görüyoruz. Daha önceki yıllarda biz bu senaryoyu gördük. Yani yatırımcısı bugün altının gram fiyatını ekranlarda 312 lira seviyesinde görüyor. Ama kapalı çarşıya geldiği zaman 317 liradan alıyor.

ALTIN KARABORSAYA DÜŞTÜ

Bu gibi durumlarda altın maalesef fiziki olarak aranan bir emtia oldu. Bu gibi ortamlarda yatırımcı şuna dikkat etmeli. Elindeki telefonlarda görmüş oldukları kurlarla kapalı çarşı fiyatındaki kurları birbirinden ayırt etmek lazım. Ve maalesef bugünlerde özellikle bu hafta altının kara borsa olduğunu gördük. Altın karaborsaya düştü.

ÇEYREK ALTIN 10 LİRA PAHALIYA GELİYOR

Şöyle oldu: gram altın 5 lira farkla satılırken çeyrek altına 10 lira fark koyuldu. Cumhuriyet altınına 20 lira fark koyuldu. Normalde meslektaşlarımız daha iyi bilir. 6.67 lira seviyesinden aldığımız cumhuriyet altını 6.77 liradan aldık. Peki esnaf para kazanmak için vatandaşa kaça satacak. En az bir 20 lira daha üzerine koyacak. Yani vatandaşın eline gelen kadar cumhuriyet altını tam 40 lira değer kazanmış olacak. Çeyrek altın da 10 lira işçilikle esnafa satılıyor. 5 lira da esnaf kar koysa 15 lira farkla tüketiciye ulaşıyor.” açıklamasında bulundu.

VATANDAŞ 3-5 RAFİNERİYE MAHKUM OLMAZ

Çözüm önerisini de belirten Memiş, “Peki bu sorunu nasıl halledeceğiz. Ben kesinlikle hazine müsteşarlığımıza VE darphane genel müdürlüğümüze büyük görevler düştüğünü düşünüyorum. Darphane 22 ayar sikke altınları basıyor. Ve altın fiyatları sert düştüğü zaman biraz daha yoğun sarrafiye grubunun iç piyasalarda biraz daha fazla tüketildiğini görüyoruz.  Ancak hazine müsteşarlığı yeni bir kanun maddesiyle 24 ayar gram altınları da darphaneye bastırırsa ve 81 ilde satış ofisleri açsa maalesef sektör ve vatandaşlar tüketiciler 3-5 tane rafinenin kaderine mahkum olmaz. Bu sektör 3-5 üreticinin eline mahkum edilmemeli.

ALTIN DÜŞÜYOR AMA YATIRIMCISINA ALIM FIRSATI OLMUYOR

Şu anda kapalı çarşıdaki dükkanlar kapalı. Toptancılar kapalı. O yüzden altın karaborsaya düştü. Altın fiyatları mutlaka kendi aralarında değişiklik gösteriyor. Kimi cumhuriyet altını kimi çeyrek altın almayı kimi gram altın almayı tercih ediyor. Ama altın fiyatlarındaki bu sert düşüşler maalesef yatırımcısına ucuz bir fiyattan altın alma fırsatını vermiyor. Aziz milletimize bu fırsatı vermemiz gerekiyor. Darphane gerekirse ek mesailer yaparak daha çok satış daha çok üretim daha çok kolay ulaşımı sağlayarak aziz milletimize ucuz altını, altın borcu olanlara, düğün yapacak olan vatandaşlarımıza altın yatırımı yapacak olan vatandaşlarımıza kolaylık sağlaması gerekiyor.” dedi.

İNTERNETTEN ALTIN ALACAKLAR DİKKAT

“Diğer önemli husus şu: özellikle bugünlerde evde vakit geçiriyoruz. Salgın, insanların evde vakit geçirmesine neden oluyor. Sayın cumhurbaşkanımızın mümkün olduğunca evde vakit geçirin çağrısıyla birlikte insanların daha çok evden çalışarak hayatını idam ettirdiği bir süreçten geçiyoruz. Ancak ihtiyacı olan ya da altın alacak vatandaşlarımızın da alışverişini de daha çok internetten yaptığını görüyoruz. İnternetten altın alışverişi yaparken aziz milletimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Böyle dönemlerde kalpazanlar hemen devreye giriyor. Ucuz altın buldum diye vatandaşlarımız kesinlikle sevinmesin. Altının ucuzu olmaz. Eğer bugün kapalı çarşı piyasasında çeyrek altın 520 liraysa siziz sosyal medyada ya da internette tespit ettiğiniz bir alışveriş sitesinde çeyrek altın 500 lira yazıyorsa burada bir dolandırıcılık kalpazanlık olayı vardır.

DOLANDIRILDIĞINI BİR KAÇ AY SONRA ANLIYOR

Cumhuriyet altını 2150 lira ya da 2120 lira. 2000 lira yazıyorsa cumhuriyet altını bunda bir oyun tuzak vardır. Bu tuzağa çok dikkat etmemiz lazım. Ya imitasyon takı gönderirler bize ya ayarı düşük ya da gramı düşük altın gönderirler bize ve biz dolandırıldığımızı altını bozduğumuz zaman anlarız. Yastık altı birikimi için ben ucuz altın buldum diye internetten sipariş veren vatandaşlar eline geçtiği an hemen bozdurmayacağı için aradan birkaç ay sonra ihtiyaç duyduğunda bozduracağı için dolandırıldığını maalesef birkaç ay sonra anlıyor. Ben milletimizin bu şekilde kalpazanlıklara karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini tavsiye ediyorum.

DİKKAT: İNSANLARI TÜKETİME YİTİYORLAR

Küresel piyasalara oyun kurucular tarafından panik pompalandığını söyleyen Memiş, “Dünya piyasasında aslında her şey istedikleri gibi oluyor. Bu salgının bütün dünyayı kasıp kavurması beraberinde insanların bütün dünyada eve hapsolması merkez bankalarının çok sert bir şekilde ani sürpriz kararlar vererek faizleri indirmesi dünyadaki bütün insanların marketleri talan etmesi bir tüketim çılgınlığının patlaması artık üretimin yetmediği tüketimin hızlandığı dönemlerde bence sistem şuna işaret ediyor.

Bakın dünya ekonomileri daralmaya devam ettikçe insanlar endişelendikçe insanlar tasarruf yapmaya başlar. Ve en güvenli liman olarak da altın ve gümüş biriktirmeye başlar. Ancak bu onların işine gelmediği için koronavirüsünün bir tevafuk olduğuna şahsen inanmıyorum. Özellikle bugünlerde insanların özellikle borsaya yatırım yapan yabancı insanların borsaların çökmesiyle birlikte ek teminat istemeleri. Ek teminat için nakit ihtiyacının artması. Bununla birlikte ek teminatı karşılamak için elindeki fiziki altın ve gümüşleri satmaları. Tabî ki bu sistemin kurucuları dünyada çok ucuz bir miktarda altın toplamasına neden oluyor. Ve öyle bir tuzak var ki, insanlara korku pompalayarak insanları endişeye sevk ederek ciddi anlamda marketlere sıkıştıran bu sistem bir yandan tüketime de itiliyor.

Üreten de onlar tükettiren de onlar. Elindeki varlıkları sattıranlar da onlar. Merkez bankası faizleri indiriyor. Yani paraya ulaşımı kolaylaştırıyor. Siz tüketin borçlanın daha sonra gelin sizden aldığımız paraları faiziyle size geri satalım. Hem sattığımızdan para kazanalım hem de sizden aldığımız paraları size geri satalım. Ve siz köleleşin. Siz krediye mahkum olun. Siz borçlanın. Siz sisteme borçlanmaya devam ederseniz köleleşmeye devam edersiniz. Biz bu tuzağa düşmeyelim.” dedi.

ELİNİZDEKİ ALTINI SATMAYIN

Tamamen tuzak piyasası ilk önce aldırdılar şimdi sattırıyorlar. İnsanlarımız kesinlikle elindeki fiziki altınları satmasın açıklamasında bulunan Memiş, “Mümkün olduğunca elindeki paraları emtiaya çevirsin. Altın fiyatlarındaki düşüşler kalıcı değil. Kısa vadede tekrar 340 lira seviyesi test edilir ondan sonra bu salgın olayı birkaç ay içinde dünyada azalmaya devam ederse ki büyük ihtimalle öyle olacak. Bu sefer biz dünyada özellikle borsalarda coşkular göreceğiz. Her şey unutulacak. Bu sefer emtia fiyatlarında özellikle döviz kurlarında iç piyasalarda sert düşüler göreceğiz.” uyarısında bulunarak şöyle devam etti;

UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN

“Ama önce biz bunun acısını hissedeceğiz. Çünkü vatandaşlarımız elinde biriktirmiş oldukları emtianın eridiğini değer kaybettiğini gördükçe üzülüyor. Endişe ve paniğe sevk ediliyor. Özellikle gümüş yatırımcıları.. 3.48 seviyesine kadar yükselen gümüş bugün 2.30 lira seviyesine kadar gerileyince vatandaşlar şaşırdı. Yatırımcılar şaşırdı. Yatırımcılara her zaman şunu söylüyorum. Yatırımlar hiçbir zaman kısa vadeli olmadı. Olmamalı. Yatırımlarınızı her zaman uzun vadeli olarak düşünün. Borsa da olabilir. Döviz de olabilir. Gümüş de olabilir. Altın da olabilir. Her ne olursa olsun eğer uzun vadeli bir yatırımcı değilseniz, her zaman zarar etmeye mahkumsunuz. Eğer bu gibi krizlerde finansal düzenin bozuk olduğu dönemlerde al sat yaparak paranızı katlamak için gün içinde piyasa oyuncusu olursanız, kumar bağımlısı olursanız kesinlikle zarar edersiniz. Zarar etmeye mahkum olursunuz. Sistem şu an sizin kumar oynamanızı istiyor. Sistem elinizdeki varlıkların satılmasını istiyor.  O yüzden milletimize tasarruf çağrılarımızı ben yinelemek isterim.”

DOLAR KURUNDAKİ HAREKETLENME

“Dolar kurundaki hareketlenmeyi tetikleyen diğer bir unsur Euro/dolar paritesinin 1.06 bandına kadar gerilemesi. Uluslararası piyasalarda dolar endeksinin 101 seviyesine yükselmesi.  ABD’nin oynadığı tahvil faizlerinin artıyor olması. Tabiî ki bu gibi etkenler küresel piyasalarda güvenli liman olarak insanları nakite yönlendirdi. Emtiayı satan insanlar yarın bir gün benim nakite ihtiyacım olur işsiz kalırım, gıda almaya param lazım, hayatımı devam ettirmem lazım korkusu ve endişesiyle insanlara şu an dolar aldırmaya çalışıyorlar. Küresel rezerv parası altın değil bugünlerde. Bugünlerde dolar!”

BU OYUNLARI MİLLETİMİZİN GÖRMESİ LAZIM

“Dünya şu an dolar talebini artırmaya çalışıyor. O yüzden dolar dünyada şu an altından fazla değer kazanıyor. Hani ABD başkanı Donald Trump, dünyada ucuz dolar görmek istiyordu? Amerika merkez bankası Fed sürekli kendi bağımsızlığını dünyaya duyuruyor. iki kez sürpriz kararla faiz indirimine gitti. Ve faiz indirim sürecini indirmeye devam ettireceğine işaret ediyor.”

UCUZ ALTIN TOPLAMA PEŞİNDELER…

“İşte milletimizin bu oyunları bu tuzakları görmesi lazım. İnsanlara korku pompalayanlar dolara saldıranlar, doları kendileri istedikleri kadar basıyorlar maliyetleri ucuz. Kendi bastıkları dolarla dünyada yer altında azalmaya devam eden emtia ve gümüşlere saldırıyorlar. Herkesin elinden şu anda topluyorlar. Kaptırmayın. Aziz milletimize şunu tavsiye ediyorum. Yer altında gümüş ve altın madenleri azalmaya devam ediyor. O yüzden önümüzdeki 3 yıl boyunca gümüş diğer emtialardan fazla konuşulacak. Kazandıracak. En güçlü elementlerden yatırım araçlarından biri olacak. Bu kısa vadeli düşüşlere kanmayın. Eğer yatırımlarınızı kısa vade olarak planlamışsanız, zarar edersiniz. Hiçbir zaman kısa vadeli düşünmeyin. Peki bu olumsuz senaryolar 3-5 ay sonra koronavirüsü artık az konuşulmaya başlayınca küresel borsalarda çok ciddi coşkular, yükselişler olacak. Beraberinde altının ons fiyatında da.

Rezerv para olarak şu an insanlara dolar aldırıyorlar. Altın aldırmıyorlar. Çünkü o kendi bastıkları parayla altınları kendileri topluyor. Sistem bu kadar basit. Bunu öngörmemek bunu bilmemek olmaz. Biz dünyayı mecburen takip edeceğiz. Birkaç sonra büyük bir ihtimalle borsa İstanbul yükselişlerine kaldığı yerden devam edecek. 120 bin puan 128 bin belki 130 bin puan seviyesi borsa İstanbul’un yüzde endeksine test edilirse bu hiç kimse için sürpriz olmamalı. Dolar kuru yurtiçi piyasalarda tekrar 6 lira seviyesine kadar gerilerse hiç kimse için sürpriz olmamalı. Ama önce 6.80-7 lira seviyesi test edildikten sonra. Sonrasında biz yurtiçi piyasalarda ve dünya piyasalarında bir bahar havası göreceğiz. Ama kısa vadede bunun mutlaka olumsuz sonuçları olacaktır. Şu an da dünyadaki hükümetler merkez bankaları müthiş bir tedbir ve önlem alıyorlar. Çin, ABD hepsi trilyon dolarlık ek tedbirler aldılar. Sırf resesyona girmemek için. Çin’in resesyona girmesi bir ABD’nin resesyona girmesi Avrupa’nın resesyona girmesi dünyadaki finans sistemini çökertir ve maalesef biz bundan çok olumsuz etkileniriz.

 Bizim zaten kendimize göre bir maliyetimiz var. Açığımız var döviz kurlarındaki tahribatın bir karşılığı var. Hükümetin vermiş olduğu teşvik ve desteklerin ekonomik bir bedeli var. Bunların hepsi bir bedel. Bunların bir ülke olarak millet olarak mutlaka bir karşılığını göreceğiz ama sabredeceğiz. Eğer önümüzdeki 3 yıl içinde uzun vadeli yatırımcıysanız gümüş alın. Gümüş bedava. Gümüşün ciddi anlamda değerini arttıracaklar bilerek ve isteyerek. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1450 seviyesiyle belki 1430-1420 dolar seviyesine kadar tekrar gerileyebilir. Bugün 1500 dolar. Ama bu seviyelerden altın göremeyeceğiz maalesef. Ama altının gram fiyatına baktığımız zaman 300-340 lira arasında dengelenecek. 300 lira seviyesi test edildi. Şimdi 340 lira seviyesini hedef olarak belirledi. 340 lira seviyesini test ettikten sonra tekrar yorumlayacağız. Milletimize yeni bir yol haritası belirleyeceğiz. O yüzden altın borcu olan düğün yapacak olan vatandaşlarımız altına yatırım yapacak vatandaşlarımız bu düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmeli. Tabi yılın 3. Ya da 4. Çeyreğinde tekrar altın fiyatlarında sert düşüşler olabilir.”

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    istanbul escortçapa escortşirinevler escortbeylikdüzü escorthalkalı escortavrupa yakası escort

    esenler escorttaksim escortfındıkzade escortşile escortanadolu yakası escortbağcılar escortbeyoğlu escortküçükçekmece escortsultanbeyli escortsultanbeyli escortsultangazi escortgüneşli escortkayaşehir escortataşehir escortkartal escortgöreme escortantalya escortbeylikduzu escortistanbul escortesenyurt escortbeylikdüzü escortavc˝lar escortsirinevler escortavcılar escortavcılar escortBahçeşehirfındıkzade escorteskişehir escorteskişehir escortkocaeli-escortkocaeli-escortizmit-escortkocaeli escortmalatya escortpornoporno izleamatör pornohd sikiştürk pornoliseli pornobrazzers pornoistanbulbotoks.com esenyurt escort beylikdüzü escort bahçeşehir escort kayaşehir escort avcılar escort istanbul escortümraniye escortpendik escort izmir escort