SON DAKİKA: ABD Dışişleri Bakanı Tillerson görevden alındı!

SON DAKİKA: ABD Dışişleri Bakanı Tillerson görevden alındı!


Son dakika haberi… ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldı. Tillerson’ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo getirilecek.


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Donald Trump tarafından görevden alındı. Tillerson’ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’nun geleceği belirtildi.

CIA’in yeni direktörünün ise Şubat 2017’de CIA Direktör Yardımcılığı görevine atanan Gina Haspel olacağı duyuruldu. Haspel, bu göreve getirilen ilk kadın olacak.

İlk olarak The Washington Post’un açıkladığı gelişmeyi, ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamayla doğruladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Trump’ın Mike Pompeo’yu ‘yaşanan kritik süreçte doğru insan’ olarak gördüğü belirtildi. Trump’ın Kuzey Kore ile görüşmeler ve devam eden ticari pazalıklar öncesinde yeni ekibi göreve getirdiği ifade edildi. 

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 13, 2018
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/973540316656623616 

Rex Tillerson ile Beyaz Saray yönetimi arasında görüş ayrılıkları olduğu bir süredir ABD medyasında konuşuluyordu. Daha önce de birkaç kez Tillerson’ın görevden alınacağı iddiaları gündeme gelmişti. 

Tillerson son olarak Afrika ziyaretini kısa keserek Washington’a erken dönmüştü.

TILLERSON GEÇTİĞİMİZ AY TÜRKİYE’YE GELMİŞTİ

Rex Tillerson geçtiğimiz ay Türkiye’ye gelerek hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmüş, görüşmelerden iki ülke arasındaki problemlerin çözümü için ortak mekanizmalar kurulması kararını almıştı.

Çavuşoğlu ve Tillerson’ın 19 Mart’ta Münbiç konusunda yol haritasını belirlemek üzere bir araya gelmesi bekleniyordu.

MIKE POMPEO KİMDİR?

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın çizgisine yakın muhafazakar görüşleriyle bilinen bir isim. ABD ordusuna subay yetiştiren askeri akademiden mezun olan Pompeo, daha sonra Harvard’da hukuk okudu. 

Soğuk Savaş döneminde Berlin Duvarı’nda görev yapan Pompeo, 2010’da Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne girmişti.

İşkence, kürtaj konusundaki görüşleriyle tepki çeken Pompeo’nun göreve getirilmesi ABD’de bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Pompeo, CIA Direktörlüğü’ne geldikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı. 

GAZETE HABERTÜRK WASHINGTON TEMSİLCİSİ SERDAR TURGUT’TAN İLK YORUM

Kaynak: HaberTürk